Nasza oferta
Borówka
Zdrowie
Przepisy
Częste pytania
Galeria
Kontakt
facebook

Gatunek Vaccinium ( Borówka wysoka, u nas znana jako borówka amerykańska) obejmuje około 450 odmian na całym świecie z których tylko cztery wyhodowano w Europie. Borówka pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jej zbieranie jest niezwykle popularne już od dawna.

Na początku XX stulecia ogrodniczka z New Jersey Elizabeth White wpadła na pomysł, aby nagradzać zbieraczy borówek, za dostarczenie jej z lasów krzewów o szczególnie dorodnych owocach. Tak wyselekcjonowane krzewy sadziła w swoim ogrodzie i z pomocą dr Frederick'a V. Coville założyła pierwszą hodowlę z której pochodzą wszystkie znaczące odmiany borówki wysokiej.

Odmiany borówki i ich krótka charakterystyka:

 • Bluecrop

  Odmianą tą obsadzone jest 80% naszej plantacji. Bardzo plenna. Zbiór owoców trwa przez około 30 dni od połowy lipca. Uważana jest za najwartościowszą, najczęściej sadzoną odmianę na świecie. Owoce duże, kuliste, lekko spłaszczone wybarwione na jasnoniebiesko z pięknym trwałym nalotem woskowym o smaku kwaskowo-winnym. Bardzo smaczna. Skórka owocu mocna, wyjątkowo pęka w czasie długotrwałych deszczy. Owoce zebrane w duże luźne grona o wyrównanej wielkości. Krzew ma pokrój luźny, w czasie zbiorów przy silnym owocowaniu pędy mogą kłaść się na ziemię i wymagają podwiązywania. Dobrze znosi długotrwały transport.

 • Brygitta Blue

  Odmiana o średnio-późnym terminie zbioru. Rozpoczyna dojrzewanie w 2 tygodnie po odmianie Bluecrop. Dość plenna. Jagody duże, kuliste z silnym nalotem woskowym, lekko kwaskowate, bardzo smaczne. Dobrze się przechowują. Krzew rośnie bardzo silnie. Pokrój krzewu zwarty. W czasie mrozów pędy nie w pełni zdrewniałe mogą przemarznąć. Odmiana pochodzenia australijskiego wyhodowana w 1980 roku.

 • Darrow

  Zbiór owoców tej odmiany rozpoczyna się w połowie sierpnia i trwa około 3 tygodnie. Średnio plenna, ale o bardzo dużych lekko spłaszczonych owocach. Nalot woskowy średnio intensywny. Owoce bardzo smaczne, jędrne, słodko-winne, bardzo smaczne. Odmiana wybitnie deserowa. Wzrost krzewu jest dość słaby o luźnym pokroju. Wymaga dobrych warunków siedliskowych. Trudna w uprawie.

 • Duke

  Odmiana wczesna. Zbiór owoców rozpoczyna się około 10 dni przed odmianą Bluecrop. Bardzo plenna. Owoce o zróżnicowanej wielkości, najwcześniejsze bardzo duże, potem o średniej wielkości. Umiarkowanie smaczna. Owoce, bardzo dobrze znoszące przechowywanie i transport, dość twarde. Jagody okrągłe z małą blizną poszypułkową, jasnoniebieskie. Krzew rośnie dość silnie, pędy sztywne, wzniesione.

 • Earliblue

  Odmiana bardzo wczesna, dość plenna. Pierwsze owoce bardzo duże, potem mniejsze, ostatnie małe. Jagody o kształcie lekko spłaszczonym, jasnoniebieskie, dość jędrne, smaczne i aromatyczne. Pokryte intensywnym nalotem woskowym. Odmiana o owocach bardzo lubianych przez ptaki. Krzew silnie rosnący o pędach wzniesionych, dość gęsty. Odmiana bardzo wytrzymała na mróz.

 • Jersey

  Jedna z najstarszych amerykańskich odmian borówki. Dość późno dojrzewająca. Smak owoców najbardziej przypominający leśne jagody, słodko-winny. Owoce średniej wielkości, kuliste, pokryte dość słabym nalotem woskowym, zebrane w grona. Polecana na przetwory domowe. Nie nadaje się do długotrwałego transportu. Krzew rośnie bardzo silnie, wymaga intensywnego cięcia. Pędy wzniesione, lekko odchylające się pod ciężarem owoców. Liście tej odmiany pięknie przebarwiają się jesienią na złoto- żółty kolor.

 • Puru

  Odmiana wyhodowana w Nowej Zelandii. Zaliczana jest do odmian średnio wczesnych. Owoce duże, jędrne, wyrównanej wielkości, dość smaczne, bardzo dobrze znoszą transport. Krzew średnio silnie rosnący o grubych pędach i bardzo dużych liściach.

 • Reka

  Odmiana wczesna. Bardzo plenna, ale ma tendencje do drobnienia owoców. Owoce są lekko spłaszczone, pokryte średnio intensywnym nalotem woskowym. Smak słodko-winny. Krzew rośnie dość silnie. Pokrój rośliny luźny, kulisty. Wymaga silnego cięcia.